Quantitative Aptitude Quiz 8-2-2022

Safalta Experts Published by: Ravindra Rawat Updated Tue, 08 Feb 2022 06:38 PM IST

Directions (1 –5):- What will come in place of question mark (?) in the following number series?
Q.1. 183, 206, 160, 229, (?), 252, 114
(1) 137
(2) 183
(3) 137
(4) 229
(5) 206

Answer: 1
Solution:
The logic follows here is-
183 + 23 = 206
206 - 46 = 160
160 + 69 = 229
229 - 92 = 137
137 +115 = 252
252 - 138 = 114

Q.2. 188, (?), 140, 132, 128, 126, 125
(1) 125
(2) 154
(3) 132
(4) 126
(5) 154
 
Answer: 5
Solution:
The logic follows here is-
186 – 32 = 154
154 - 16 = 140
140 - 8 = 132
132 - 4 = 128
128 - 2 = 126
126 - 1 = 125

Q.3. 9, 15, 49, (?), 961, 5759
(1) 5759
(2) 961
(3) 191
(4) 49
(5) 15

Answer: 3
Solution:
The logic follows here is-
(9 × 2) – 3 = 15
 (15 × 3) + 4 = 49
 (49 × 4) – 5 = 191
 (191 × 5) + 6 = 961
 (961 × 6) - 7 = 5759

Q.4. 2442, 1222, 614, 312, 163, (?), 55.75
(1) 1222
(2) 312
(3) 89.5
(4) 614
(5) 163

Answer: 3
Solution:
The logic follows here is-
2442/2 + 1 = 1222
1222/2 + 3= 614
614/2 + 5 = 312
312/2 + 7 =163
163/2 + 9 = 89.5
89.5/2 + 11 = 55.75

Q.5. 10, 12, 27, 85, (?), 1731, 10393
(1) 116
(2) 463
(3) 771
(4) 345
(5) 234

Answer: 4
Solution:
The logic follows here is-
10 x 1 + 2 = 12
12 x 2 + 3 = 27
27 x 3 + 4 = 85
85 x 4 + 5 = 345
345 x 5 + 6 = 1731
1731 x 6 + 7 = 10393

Directions (Q.6 –10): -Read the following information carefully to answer the questions.
In annual seminar of three companies, A, B and C. some male and female employees represent their companies. Average number of female employees who represent A and B is 420. Total male employee in A and B is 1620. Number of female employees is 2/3rd and 2/5th of male employee in A and B respectively. Total female employee who represent C are 25% more than total female employee who represent A. Total male employee who represent C are 33 1/3% more than total female employee who represent B.

Source: safalta.com



Q.6:-Total employees who represent A is what percent more than total male employee who represents B?
 (1) 331/3 %
(2) 301/3 %
(3) 271/3 %
(4) 391/3 %
(5) None of these

Answer: 1
Solution:
Required % = (1200-900)/900  ×100= 33 1/3%
By passage
Female in A+ Female in B = 840
Male in A + Male in B = 1620……. (1)
According to passage
2/3 Male in A= Female in A and 2/5 Male in B = Female in B
So, 2/3 Male in A + 2/5 Male in B = 840……… (2)
On solving eq. 1 and 2   we get
Male in A = 720, Male in B = 900, Female in A = 480 and Female in B = 360
            Male   Female Total
A          720     480     1200
B          900     360     1260
C          480     600     1080
Total 2100     1440   3540
 
Q.7. 25% of total female employee and 20% of total male employee together have MBA degree, then find total employee who do not have MBA degree?

Free Demo Classes

Register here for Free Demo Classes


(1) 2880
(2) 2760
(3) 2450
(4) 2780
(5) None of these

Answer: 2
Solution:
Employee who do not have MBA= 75% of 1440 + 80% of 2100
= 1080+1680 = 2760
Q.8.Find the ratio between total male employee who represent B & C together to total female employee who represent A & C together?
(1) 23:13
(2) 23:14
(3) 23:18
(4) 23:12
(5) None of these

Answer: 3
Solution:
Required ratio = (900+480): (480+600)
= 1380: 1080
= 23: 18

Q.9. Find difference between Total male employees who represent C and total female employee who represent B?
(1) 120
(2) 140
(3) 100
(4) 160
(5) None of these

Answer: 1
Solution:
Required Difference = 480-360 = 120

Q.10. Find average number female in B & C?
(1) 480
(2) 420
(3) 520
(4) 540
(5) None of these

Answer: 1
Solution:
Average = (360 + 600)/2 = 480
 

Related Article

Nepali Student Suicide Row: Students fear returning to KIIT campus; read details here

Read More

NEET MDS 2025 Registration begins at natboard.edu.in; Apply till March 10, Check the eligibility and steps to apply here

Read More

NEET MDS 2025: नीट एमडीएस के लिए आवेदन शुरू, 10 मार्च से पहले कर लें पंजीकरण; 19 अप्रैल को होगी परीक्षा

Read More

UPSC CSE 2025: यूपीएससी सिविल सेवा परीक्षा के लिए आवेदन करने की अंतिम तिथि बढ़ी, इस तारीख तक भर सकेंगे फॉर्म

Read More

UPSC further extends last date to apply for civil services prelims exam till Feb 21; read details here

Read More

Jhakhand: CM launches six portals to modernise state's education system

Read More

PPC 2025: आठवें और अंतिम एपिसोड में शामिल रहें यूपीएससी, सीबीएससी के टॉपर्स, रिवीजन के लिए साझा किए टिप्स

Read More

RRB Ministerial, Isolated Recruitment Application Deadline extended; Apply till 21 February now, Read here

Read More

RRB JE CBT 2 Exam Date: आरआरबी जेई सीबीटी-2 की संभावित परीक्षा तिथियां घोषित, 18799 पदों पर होगी भर्ती

Read More