Quantitative Aptitude Quiz for UPSI: 14 April 2021

Updated Wed, 14 Apr 2021 08:00 PM IST

1. Simplify {(9) - (-8) + (24 ÷ 13 - 7)}

a) 154/13
b) 155/13
c) 157/13
d) 158/13

Given expression is {(9) - (-8) + (24 ÷ 13 - 7)}
⇒ 17 + (24/13) - 7
⇒ 10 + 24/13
⇒ 154/13

2. Simplify: (0.0081)^0.14 × (0.0081)^0.11

a) 0.1
b) 0.3
c) 0.6
d) 0.9


3. What will come in place of question Mark ‘?’ in the following number question?
(756 + 62 × ?) ÷ 3 = 57 × 9 + 49

a) 12
b) 13
c) 14
d) 15

⇒ (756 + 62 × ?) ÷ 3 = 57 × 9 + 49

⇒ (756 + 62 × ?) ÷ 3 = 513 + 49

⇒ (756 + 62 × ?) ÷ 3 = 562

⇒ (756 + 62 × ?) = 562 × 3

⇒ (756 + 62 × ?) = 1686

⇒ 62 × ? = 1686 - 756

⇒ 62 × ? = 930

⇒ ? = 930 / 62

⇒ ? = 15

4. What will come in place of question mark in the following question?
0.000033 ÷ 0.11 = ?

a) 0.000003
b) 0.0003
c) 0.00003
d) 0.003

0.000033 ÷ 0.11 = ?

⇒ ? = 33/1000000 × 100/11

⇒ ? = 0.0003

5. A student’s mark was wrongly entered as 108 instead of 98. Due to this mistake, the average marks of the class got increased by 1/5. Total number of students in the class is equal to

Source: safalta



a) 40
b) 45
c) 50
d) 60

Let, number of students in class = x

Average marks of the class = y

According to the question,

⇒ x(y + 1/5) = xy + 108 – 98

⇒ xy + x/5 = xy + 10

⇒ x/5 = 10

⇒ x = 50

∴ Number of students in the class = 50

6. The average of 11 observations is 60. If the average of first six observations is 59 and that of last six observations is 62, then the value of sixth observation, is:

Free Demo Classes

Register here for Free Demo Classes



a) 63
b) 64
c) 65
d) 66

Sum of 11 observation = 60 × 11 = 660
Sum of first 6 observation = 6 × 59 = 354
Sum of last 6 observation = 6 × 62 = 372
354 + 372 = 726
726 – 660 = 6th Observation = 66
∴ 6th observation is 66.

7. Average of 30 numbers is 55. If a number 70 replaced by 85, then the new average will be?

a) 58.5
b) 57.5
c) 56.5
d) 55.5

Sum of 30 numbers = 55 × 30 = 1650

New sum of 30 numbers = 1650 – 70 + 85 = 1665

∴ New average of 30 numbers = 1665/30 = 55.5

8. A batsman scores 91 runs in his 19th innings. Due to this his average increased by 4 runs. Find his current average.

a) 18
b) 19
c) 20
d) 21

Let the old average of batsman be x, then current average = x + 4

Now, x × 18 + 91 = (x + 4) × 19

⇒ 18x + 91 = 19x + 76

⇒ x = 91 - 76 = 15

∴ Current average = x + 4 = 15 + 4 = 19

9. If the length of each side of a square is increased by 15%, then the increase percent in its area is:

a) 32.25%
b) 33.25%
c) 34.25%
d) 35.25%

let each side of the square be a, then area = a^2

As given that the side is increased by 15%, then 

New side = 115a/100 = 23a/20 

 New area = (23a/20)^2

 Increased area = (529a^2/400) – a^2

 Increase area% = [129a^2/400]/a^2 × 100 = 32.25%

10. If the income of A is 20% less than income of B, then how much income of B is more than income of A?

a) 20%
b) 25%
c) 30%
d) 15%

Let the income of B be 100

⇒ The income of A will be 20% less than A i.e. 80

∴ The income of B is more than A by 20

∴ Percentage of income of B is more than A by [(100 - 80)/80] × 100 = 25%


 

Related Article

Nepali Student Suicide Row: Students fear returning to KIIT campus; read details here

Read More

NEET MDS 2025 Registration begins at natboard.edu.in; Apply till March 10, Check the eligibility and steps to apply here

Read More

NEET MDS 2025: नीट एमडीएस के लिए आवेदन शुरू, 10 मार्च से पहले कर लें पंजीकरण; 19 अप्रैल को होगी परीक्षा

Read More

UPSC CSE 2025: यूपीएससी सिविल सेवा परीक्षा के लिए आवेदन करने की अंतिम तिथि बढ़ी, इस तारीख तक भर सकेंगे फॉर्म

Read More

UPSC further extends last date to apply for civil services prelims exam till Feb 21; read details here

Read More

Jhakhand: CM launches six portals to modernise state's education system

Read More

PPC 2025: आठवें और अंतिम एपिसोड में शामिल रहें यूपीएससी, सीबीएससी के टॉपर्स, रिवीजन के लिए साझा किए टिप्स

Read More

RRB Ministerial, Isolated Recruitment Application Deadline extended; Apply till 21 February now, Read here

Read More

RRB JE CBT 2 Exam Date: आरआरबी जेई सीबीटी-2 की संभावित परीक्षा तिथियां घोषित, 18799 पदों पर होगी भर्ती

Read More